Obrazy ležely v prachu mezi haraburdím ve zděné dvoupatrové hospodářské budově na zahradě domu, v němž muž, označovaný pouze jako Antoni M., žije. Nejstarší z maleb pochází z roku 1532.

List Gazeta Wyborcza s odkazem na odhad znalce napsal, že ačkoliv je obtížně vyčíslit přesnou hodnotu nalezených obrazů, jejich cena se bude bezpochyby pohybovat ve výši miliónů EUR. Sbírka byla převezena to štětínského muzea.

Úřady na sbírku upozornila mužova 56letá manželka, když se v červenci s dcerami dostavila na policii a nahlásila, že mrtvicemi postiženého manžela někdo z rodiny okrádá. Policistům tvrdila, že zmizely dva obrazy, a zároveň jim poskytla DVD se záběry na celou sbírku.

„Spousta obrazů je ve strašném stavu. Snažíme se je určit a zjistit, odkud jsou. Některé jsou italské, takže spolupracujeme i s italskými úřady. Také jsme ve spojení s Interpolem,“ řekl mluvčí městské policii Przemyslaw Kimon.

Dědictví války

Není jasné, jak se zedník k obrazům dostal. On sám vyšetřovatelům vzhledem k svému zdravotnímu stavu žádné informace neposkytl.

Většina teorií se točí kolem možnosti, že se muž nějak dostal k umění ukradenému za války Němci, kteří ve zmatku před postupující rudou armádou prchali, aniž by se starali o majetek. Mezi nalezenými obrazy, k nimž muž nepouštěl ani nikoho z rodiny, ležela i litografie polského umělce Jozefa Czajkowského, která během druhé světové války zmizela z muzea v Katovicích.